רעידות האדמה שפקדו את המזרח הרחוק בשנים האחרונות עוררו גל של דאגה בקרב אזרחי העולם מפני הפחד הנורא מכול- נזקי הטבע. הקדמה והמודרנה מתאפיינת בתחושת הניצחון הבלתי מעורערת של בני האדם. אולם, לצד היוהרה שנדבקה באדם המודרני דואגים איתני הטבע לבקר מפקידה לפקידה ולבשר לנו שאחרי הכל הטבע חזק מאיתנו, חזק יותר ממה שניתן לתאר לנו.

הצונאמי היפאני שהכה גלים עורר תהיות רבות מצד היושבים בציון באשר לבטיחון אזרחי המדינה בפני רעידות אדמה ושאר מרעין בישין לא עלינו. אם בארזי יפן נפלה השלהבת וגם התקרה מה יעשו אזובי ארץ ישראל הקטנה.

דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם זה מכבר (לשנת 2011) דיווח על ליקוים רבים בדבר המיגון של בתים בישראל בפני רעידות אדמה. מהממצאים שהעלה מבקר המדינה נמצא שרבים מהבניניים בישראל אינם מוגנים בפני רעידות אדמה. זוהי עובדה מוגמרת. ואף על פי כן אין פוצה פה ומצפצף. עד שלא יגיע המחדל לא ינקפו כאן שום אצבע צווחים ככרוכיא כמה מן נביאי הזעם אשר עומדים בשערי העיר ומתריעים בפני הסכנות האורבות על תושבי תל אביב או ירושלים השוכנים על מבנים בעלי קירות חיזוק דקים למדי. דקים עד כדי תמיהה. אך אין מי שיאזין לתוכחות אלו.

מדוע הרבה בניינים בישראל לא מוגנים בפני רעידות אדמה.
חוקי הבנייה החדשים לבטח מצריכים על פי החוק להנדס ולבנות לפי כללי התקן החדשים המחייבים מיגון של הבניין בפני רעידות אדמה. כל זה טוב ויפה למבנים שנבנו אחר שנת תש"מ. אולם מה בדבר הבניינים שבנו אבות אבותינו בישראל. בניינים רבים בערים ותיקות כגון תל אביב, גבעתיים, רמת גן, ירושלים, באר שבע וכיוצא בזה נבנו לפני שנות ה80. ויש אף בניינים שנבנו עוד מימי התקופה המנדטורית. בניינים אלו לא מוגנים בפני רעידות אדמה ואלו נתונים לסכנה בפני בעיות אלו.

הבעיה שהציג מבקר המדינה היתה ידועה עוד רבות בשנים בצמרת הממשל בישראל וכבר אז החלו בהכנת תוכנית מסודרת אשר תיצור תמריצים נאותים לבעלי הבניניים שיחזקו את המבנה למבנה יציב בעל כושר שרידות בפני רעידות אדמה. תמ"א 38 הייתה תכנית הנועדה לספק מטרה זו.
תוכנית תמ"א 38 הוכנה ותוכננה בידי טובי המומחים. על מנת לעודד את בעלי הבתים או יזמים לחזק את המבנים הישנים היה עליהם ליצור תמריצים רבים שיעודדו את בעלי הבתים לבצע זאת. התמריץ העיקרי היה מתן הקלות והטבות לשיפוץ הבניין קבלת היתרים מיידים ללא תוספת תשלום של תוספות בנייה תוספות חנייה קירוי חניה פרטיתגינה וגגות או בריכות נוי .
תוספות אלו שבדרך כלל מלווים בביוקרטיה קשה ביותר בארץ עם עליות מס גבוהות יוטבו לבעלי המבנים כמעט ללא עלות עם הבטחה לזירוז העייניינים הביוקרטים.

לכאורה נשמע מעודד, הלא כן? אלא שאין כך פני הדברים בממצאים שהציג דו"ח מבקר המדינה התמונה עגומה למדי. מרבית הדירות לא עבדו לפי התקן המובקש. ולא רק זאת, אין מי שהתפתה לתמריצים אלו והסכים לבצע את חיזוק הבניים לטובת תמריצים אלו. השאלה המתבקשת לאחר ממצאי דו"ח זה מדוע אין בעלי הבתים ששים לקראת הטבות אלו.

פרטים באתר kerenor-p.com